Matěj Havlík se stal nejlepším plavcem Poháru ČR, měnil i 30 let staré rekordy

První adventní víkend, kdy domy a ulice zdobí vánoční osvětlení a zapalujeme první svíčku na adventním věnci, se konaly Poháry ČR, nejvyšší plavecké soutěže věkové kategorie 10 a 11 let.
plavani 2019 27 m
Pohár desetiletého žactva pro oblast Čech zavítal na plavecký bazén do Mladé Boleslavi. Žáci a žačky se museli kvalifikovat mezi nejlepších 36 plavců na tratích 50 a 100 metrů a mezi nejlepších osmnáct na tratích 200 a 400 metrů z celých Čech. Touto náročnou kvalifikací prošli z plaveckého oddílu TJ Loko Trutnov Štěpán Černý, Matěj Havlík, Lukáš Netík, Adéla Mačková, Tereza Umlaufová, Karolína Vítová a Eliška Voborníková.

Jedním z nejlepších plavců celého poháru se stal Matěj Havlík. Svými fantastickými osobními maximy si vyplaval pět medailí ze šesti individuálních disciplín a je držitelem nejvyššího bodového výkonu Poháru ČR pro oblast Čech ze všech žáků za výkon na trati 400 VZ, když získal 304 Fina bodů.

Přemožitele nenašel a zlaté medaile pak vybojoval právě na trati 400 VZ časem 5:15,54 a na poloviční kraulové trati časem 2:29,33. Na druhý stupínek pak vystoupil v disciplíně 100 motýlek časem 1:21,77 a dvě bronzové medaile si vyplaval na tratích 100 kraul časem 1:10,94 a 200 polohovka časem 2:57,50. Nakonec přidal 7. místo v doplňkové disciplíně 100 znak.

Těmito skvělými výkony, kdy osobní maxima překonal i o téměř 11 sekund, se pak stal držitelem oddílových rekordů v disciplínách 50 motýl, 100 motýl, 100 kraul, 200 kraul, 400 kraul a 200 polohovka, když některé z rekordů byly staré i více jak 30 let. Navíc je díky svému výkonu též držitelem Oblastního rekordu pro Královéhradecký a Pardubický kraj na trati 400 kraul, jehož hodnota je nyní ustavena na Matějových 5:15,54.

plavani 2019 28 m

Eliška Voborníková vybojovala 7. místo na trati 200 VZ, 9. místo na 400 VZ. Smíšené štafety obsadily 11. resp. 12. místo.

Ani ostatní plavci nezklamali a vylepšili svá osobní maxima, která stačila na umístění ve druhé a třetí desítce startovního pole. „V deseti letech není naším cílem katapultovat výkony, k těm směřujeme v pozdějším věku. Tréninkové nasazení dětí je ale příslibem do budoucna, že i tato generace může navázat na fantastické plavecké úspěchy svých předchůdců. No a Matěj Havlík svým přirozeným vývojem je v horních patrech svého ročníku, za což jsme samozřejmě rádi,“ řekl nám šéftrenér sportovního střediska Tomáš Břeň.

plavani 29 m

Pohár jedenáctiletých se konal v pražských Radlicích. Trutnovský oddíl reprezentoval Daniel Cihlář, který prošel tvrdým kvalifikačním sítem. Dan plaval v osobním rekordu trať 50 motýl a obsadil celkovou 17. příčku, v disciplíně 200 prsa skončil v osobním rekordu devatenáctý a přidal ještě 21. místo na distanci 100 prsa.

Plavce Lokomotivy v následujících víkendech čekají MČR všech žákovských kategorií, dorostu i dospělých. Martina Elhenická reprezentuje v těchto dnech na mistrovství Evropy v Glasgow.