Triumf po 28 letech! Lokomotiva měla nejlepší družstvo na domácí Velké ceně

Byl to úplně poslední pohár, který se v neděli v krytém bazénu na Velké ceně Trutnova předával. Tento rituál se opakuje každý rok. Vždy jako poslední putuje do rukou vítězů pohár pro nejlepší družstvo. Letos si tuto trofej svými výkony vysloužili domácí plavci TJ Loko UP Group Trutnov. Zní to až neuvěřitelně, ale na tento okamžik čekali 28 let!
tn vc 1
Je to teprve počtvrté ve čtyřiatřicetileté historii Velké ceny Trutnova, co týmovou soutěž ovládli domácí závodníci. Tři předešlé triumfy Lokomotivy už přitom spadají do dávné minulosti konce 80. let. To poslední vítězství se událo v roce 1990. Letošní prvenství tak lze považovat za skutečně velmi překvapivé.

V posledních dvou dekádách byl putovní pohár takřka výhradně ve vlastnictví polského klubu Juvenia Wroclaw či brněnské Komety. Ta je se ziskem třinácti prvenství vůbec nejúspěšnějším oddílem trutnovského mítinku. Polsko-moravskou nadvládu v loňském roce přerušili plavci z Ústí nad Labem. Parta ze severu Čech však o víkendu prvenství neobhájila, jelikož pod Krkonoše dorazila pouze ve čtyřčlenné sestavě.

tn vc2

Reprezentant Petr Bartůněk z Ústecké akademie plaveckých sportů předává pohár trutnovskému trenérovi Tomáši Břeňovi.

Bodování soutěže družstev spočívá v tom, že z každé disciplíny (celkem 46) se započítá prvních deset míst (1. místo - 12 bodů, 2. místo - 10 bodů... 9, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1). Trutnovští plavci letos nasbírali 517 bodů, o které se postaralo 26 závodníků (věkový průměr 13,4 let). Nejvíce bodů družstvu přinesla samozřejmě reprezentantka Martina Elhenická, která byla čtyřikrát první, jednou třetí, jednou čtvrtá a jednou pátá.

tn vc3

Na druhém místě v pořadí oddílů letos skončila wroclawská Juvenia s odstupem 60 bodů. Třetí pardubický SC ztrácel na Lokomotivu už 162 bodů. Celkem se 34. ročníku VC Trutnova zúčastnilo 28 oddílů, bezmála 300 plavců.