Klára Šimánová překonala rekord olympioničky, osobáky Elhenické

Trutnov - O uplynulém víkendu se zúčastnil úzký výběr plavců TJ Loko UP Group dvou prestižních plaveckých závodů. Na Otevřené mistrovství Rakouska do Grazu vyrazila Martina Elhenická a na 8. kolo Českého poháru do Brna odjeli Klára Šimánová a Aleš Umlauf.

plavani-2016-65 m
Martina Elhenická se na rakouském šampionátu, který byl pro domácí plavce zároveň kvalifikací na mistrovství světa v Kanadě, se dokázala v silné konkurenci výrazně prosadit.

Ve čtvrtek s velkou převahou zvítězila na 800 kraul ve vynikajícím osobním rekordu 8:30,30, kterým zaostala pouhé1,5 vteřiny za „fousatým" českým rekordem legendy českého plavání Jany Pechanové z roku 2005. „Ten závěr byl dobrý, zase se mi povedl negativ split," poukázala třiadvacetiletá reprezentantka na to, že druhá polovina závodu byla rychlejší než první (4:16 a 4:14).

V pátek dohmátla druhá na 1500 kraul za nejlepší současnou světovou plavkyní Katinkou Hosszu z Maďarska. Čas Martiny 16:13,45 byl také jejím osobním rekordem. Nicméně zlepšení o necelou vteřinu komentovala mírným zklamáním, protože ví, že má na lepší čas. Poté čekal Martinu závod na 400 kraul, který následoval nedlouho po patnáctistovce, takže výkon byl na její možnosti zákonitě o něco slabší, přesto stačil na druhé místo. V sobotu Martina opět posunula své maximum na 200 kraul na 1:59,46 a skončila na výborném třetím místě.

Na závěr v neděli přišla třešnička na dortu. Martina si nad původní plán dohlásila 100 kraul a stálo to za to. Už v rozplavbách velkým osobním rekordem 55,67 překonala oddílový rekord Anety Pechancové z roku 2009 a ve finále ho ještě vylepšila na 55,46 a skončila celkově třetí! „To jsem fakt nečekala," překvapila sama sebe vylepšeným maximem o více jak vteřinu, což se na stovce tak často nestává. „Čas od času je to takové zpestření, ale sprinterka rozhodně nebudu," usmála se.

Před odletem na mistrovství světa do Kanady si Martina ještě odskočí pro body do celkového hodnocení Českého poháru na jeho 9. kolo do Zlína. Důvod? Stále je ve hře o prvenství v celkovém hodnocení.

plavani-2016-66 m

Klára Šimánová  se na výborně obsazených závodech v Brně také neztratila. Nejprve si na 200 znak vylepšila osobní rekord o více než tři vteřiny na skvělých 2:16,33 a překvapivě v konkurenci nejlepších českých a kvalitních slovenských znakařek postoupila ze čtvrtého místa do odpoledního finále. V očekávání odpoledního útoku na český dorostenecký rekord na 200 motýlek se z finále odhlásila. Nakonec se jí ale podařilo překonat časem 2:14,27 český dorostenecký rekord olympioničky Barbory Závadové z roku 2009 již v dopoledních rozplavbách a to skoro o vteřinu!

V odpoledním finále na 200 motýlek obsadila v silné konkurenci výborné druhé místo v čase jen o málo horším než ráno a také pod hranicí stávajícího dorosteneckého rekordu. Na závěr sobotního programu Klára potvrdila roli favoritky na 800 kraul, kde zvítězila časem 8:48,81, kterým překonala svůj dosavadní osobní rekord o téměř pět vteřin. Tento výkon byl zároveň desátým nejhodnotnějším ženským výkonem celých závodů. V neděli na Kláru již trochu dolehla fyzická i psychická únava z rušné soboty, přesto ještě dokázala obsadit čtvrté místo na 100 motýlek a deváté místo na 100 znak v časech jen mírně horších osobních rekordů.

plavani-2016-67 m

Aleši Umlaufovi brněnská voda zejména v neděli také svědčila a odváží si odtud dva velké osobní rekordy – 100 znak 1:03,46 a 400 kraul 4:22,27.

Pro oba dorostence to byly poslední závody před mistrovstvím republiky dospělých a dorostu. Náročnou přípravu na tento vrchol sezony zahájili spolu s celou tréninkovou skupinou již v úterý.