Hlavní závod Jubilejní 25. Velké ceny Trutnova vyhráli stejně jako vloni Werner a Baumrtová.
Trutnovské ženy ozdobily mítink českým rekordem ve štafetě.

V trutnovském pětadvacetimetrovém bazénu se o víkendu plaval jubilejní 25. ročník Velké ceny města Trutnova a 10.ročník závodů pro postižené děti z dětských domovů, ústavů a stacionářů.

Jak již se stalo v posledních letech tradicí, sešla se v Trutnově opět vynikající konkurence s celou řadou českých a polských reprezentantů včetně účastníků OH, MS, ME, MEJ a MSJ. Sedm borců plavalo na letošním MS v Římě. Záštitu nad touto tradiční akcí opět převzal starosta Trutnova Mgr. Ivan Adamec.

Letošní jubilejní mítink se stal nejkvalitnějším v pětadvacetileté historii. Hlavní závod na 200 m VZ vyhrál stejně jako vloni polský reprezentant Pawel Werner, který atakoval rekord závodu, jenž drží od roku 2002 Květoslav Svoboda (1:48,11), před svým kolegou z Juwenie Wroclaw Bogulskim a českolipským Spurným. Otěže finálového závodu žen držela od začátku pevně v rukou nejúspěšnější česká účastnice letošního MS v Římě Simona Baumrtová z Chomutova, která dohmátla ve vítězném čase 2:01,47 a obhájila loňský triumf před Jarošovou z Bohemians a teplickou Novákovou.

Vynikajícím výkonem podtrhly skvělou úroveň jubilejního závodu trutnovské ženy, které v sobotní podvečer vytvořily nový český rekord ve štafetovém závodě na 4x100 m VZ. Kvarteto Pechancová, Morávková, Řehůřková a Elhenická dohmátlo v rekordním čase 3:54,87 na prvním místě. Český rekord, tentokrát dorostenecký vytvořil Petr Bartůněk z Ústí n. Labem v závodě na 100 m prsa, když zvítězil v čase 1:00,86, navíc v mezičase vyrovnal rekord na 50m časem 28,19.

3. Nováková Anna KLS Teplice 2:05,69

V kategorii dorostu byl hlavní závod na 100m Prsa - Memoriál M.Dítě - Společnost DUHA CUP.
V těchto závodech si nejlépe vedli plavci Komety Brno, kteří obsadili první a třetí místo v pořadí Novotník a Ševčík, mezi ně se vklínil náchodský Cöger. Mezi dorostenkami si pro vítězství dohmátla domácí reprezentantka a účastnice letošního MEJ Martina Elhenická, před polkou Cichowskou a další účastnicí MEJ Pláteníkovou z Komety Brno.

O velkou cenu Trutnova, kterou provázela legenda draka jako symbolu města, plavali v polohových závodech žáci. V kategorii mladších si vítězství na 100m polohový závod vybojovali plavci Juwenie Wroclaw. Mezi chlapci zvítězil Smogorzewski v čase 1:15,73 před oddílovým kolegou Palicou a domácím Karlem Lisým. Mezi děvčaty nejrychleji plavala Ola Kaniak (1:16,94), která dohmátla před Holzknechtovou z Teplic a prostějovskou Skoumalovou.

Mezi staršími na dvojnásobné trati dominovala Snášilová z Komety Brno v čase 2:31,94, před oddílovou kolegyní Chodníčkovou, třetí dohmátla polka Jaroma. Mezi žáky zvítězil Ondřej Baumrt z Chomutova v čase 2:21,13, před Nachtmanem ze Slasku Wroclaw a Šimkem z Teplic.

3. TJ Lokomotiva Trutnov - 206 bodů

Celkem plavalo 31 klubů a 285 závodníků.

V obrovské konkurenci se neztratili ani domácí plavci, kteří vybojovali 12 umístění na stupních vítězů (4 zlaté-6 stříbrných-2 bronzové).

V kategorii žactva si nejlépe vedl Karel Lisý, který vybojoval 2. místo na 50m prsa a 3. místo na 100m polohový závod.

V kategorii dorostu se výrazně prosadila juniorská reprezentantka Martina Elhenická, která si ke svým šestnáctým narozeninám nadělila vítězství na 100m VZ a prsa a přidala 3 stříbrné medaile za závody 100 m znak a motýl a 200m polohově.

V kategorii dospělých se skvělými výsledky prezentovala domácí účastnice MS v Římě Aneta Pechancová, která vyhrála závod na 200 m polohově, druhá dohmátla na 100 m VZ a motýlek, kde časem 1:02,96 vytvořila nový krajský rekord dorostu. Třetí doplavala na znakové stovce.

Vložený pětiboj nejmladších trutnovských žáků vyhráli Kateřina Kramlová (Náchod) a Matěj Hrubý, druzí skončili Barbora Packová a Radek Vojtěch a třetí Eliška Svobodová a Jiří Cabicar.

Pomoc potřebným

Nad touto významnou akcí převzal patronát starosta města Trutnova Mgr. Ivan Adamec, který slavnostně zahájil soutěž postižených dětí, kterých na jubilejní desátý ročník přijelo padesát. Vylosované závodnici Sylvě Herclíkové z Nového Města n. Metují věnoval „Pohár z klobouku“ a hodnotné věcné ceny. Oddílu s největším počtem účastníků (OA Janské Lázně - 20), věnovala stavební společnosti A+K Trutnov finanční prémii 5 000,-Kč na podporu sportovní činnosti. Při těchto závodech mohli diváci sledovat neuvěřitelné výkony závodníků. Ceny za předvedené výkony předával Zdeněk Poul – prezident Společnosti DUHA, Nadace pro děti postižené mozkovou obrnou Trutnov – spolupořadatel a hlavní partner tohoto závodu.

Další informace (kompletní výsledky, fotky, videa atd.) z této víkendové akce najdete na: