Přesvědčivá výhra trutnovských ragbistů nad mistrem Polska

Trutnovští Vlci otevřeli sezonu rugby league výhrou 56:24 nad polským mistrem z Lodže. Sobotní akce ve Volanově měla být prvním testem krkonošských ragbistů před oficiálním začátkem soutěže. Nejen vinou nepřízně počasí byl ale křest nových dresů Trutnova nakonec trochu jiný, než si domácí hráči naplánovali.

rugby 2019 001 m
Večer před utkáním se Vlci od Poláků dozvěděli, že je několik hráčů vypeklo a přijede jich jen deset. To je ve třináctkovém ragby pochopitelně trochu problém. Zápas však Trutnov chtěl odehrát, do příprav investoval spoustu úsilí, ale na vyřešení této komplikace bylo opravdu málo času. „Nakonec jsme se po domluvě hráčů a trenérů rozhodli půjčit soupeři na každý poločas několik našich hráčů, aby se mohlo utkání důstojně odehrát. Kluci se k tomu postavili čelem. I tohle je jedna z věcí, která svědčí o charakteru nejen týmu, ale především hráčů samotných. V jiných sportech věc, myslím, nevídaná,“ nechal se slyšet kapitán domácího celku Martin Košťál.

Výběr Krkonoš (domácí tým doplnili ragbisté ze sesterských klubů Mad Squirrels Vrchlabí a Jilemnice Boars) nastoupil do zápasu v základní sestavě a od začátku soupeře přehrával.

rugby 2019 002 m

„Polský tým nedorazil v nejsilnější možné sestavě, a tak naši kluci nemohli pořádně otestovat vše, co jim dala zimní příprava. Prvních dvacet minut jsme hráli v základní sestavě a poměrně jednoduše se nám dařilo skórovat téměř v každém setu. Nejsem ale spokojený s rychlostí, se kterou jsme hráli a fyzičkou některých hráčů,“ říká David Lahr, šéftrenér krkonošských ragbistů, s vědomím, že pokud chtějí hráči uspět proti silným soupeřům v českých soutěžích, budou muset na hřišti zrychlit.

Postupně si domácí Vlci vybudovali pohodlný náskok a prostor na hřišti dostávali junioři a méně zkušení hráči. Trenéři měli také možnost vyzkoušet netradiční taktické varianty hry, přesto skóre ve prospěch domácích narůstalo.

Druhá půle byla podle skóre sice trochu vyrovnanější, borci z Krkonoš ale žádný obrat nepřipustili a pohodlně dokráčeli k přesvědčivému vítězství 56:24. Domácí se bez ohledu na barvu dresu, který měli zrovna na sobě, evidentně ragby bavili a ani v kontaktu si se svými kamarády rozhodně nic nedarovali. A diváky uvolněná hra bavila.

„Na druhý poločas jsme dali Lodži tři naše zkušené opory Hovarda, Chuchlíka a Brejtra, za Trutnov hráli vesměs junioři, vedení dvojicí spojek Pohlem a Hudrlíkem. A právě junioři překvapili nejvíce. Od Pecolda, Kubáta nebo Rojta se dobrý výkon jak v obraně, tak v útoku čekal, protože pravidelně reprezentují ČR,“ poukázal trenér Lahr.

Skvělé akce zahráli ale opravdu všichni. Zápas ukázal, že na juniorskou sezónu, nebo Divizi 2 jsou pod Krkonošemi připraveni. Všichni znají strukturu útoku a vědí co dělat v herních situacích. Zda budou schopni letos konkurovat v Divizi 1, se dozvědí za 14 dní, kdy budou hrát pod větším tlakem na turnaji v Hradci Králové. „Tam nás otestuje loňský mistr ČR z Hradce Králové, Chrudim, Krupka, Mikulov a další kvalitní týmy,“ přibližuje Lahr.

„Představovali jsme si to sice úplně jinak, ale celkově vzato jsme s domácí premiérou spokojení. Pokřtili jsme dresy výhrou a zahráli jsme si ragby, i když ještě pár hodin před utkáním to vypadalo všelijak. Hráči, kteří neváhali pomoci a oblékli si dres soupeře, zaslouží respekt. Bez jejich oběti by zápas vůbec nemohl proběhnout. A o tom šlo nakonec především, zahrát si a předvést trutnovskému publiku plnohodnotný zápas v rugby league. Poklonu zaslouží i několik desítek diváků, kteří si i v mimořádně chladném a větrném počasí našli cestu do Volanova. Sněžení jsme na sobotu opravdu neobjednávali, ale i to k ragby patří,“ uvedl trutnovský ragbista Martin Košťál.

Vlci Trutnov nastoupili v sestavě: Turkevyč, Vojtíšek, Rojt, Košťál (C), Pohl, Hudrlík, Chuchlík, Kubát, Brejtr, Hovard, Pecold, Bělohlávek, Zámrský, Žďárský, Mašek, Horák, Kuric, Frýdl, Janata, Mečíř, Bachtík, Pýcha, Marks.