Měl jsem z toho respekt, řekl dálkař Krause po premiéře ve vodě, kde nevidíte

Předtím nikdy nic podobného nezkoušel. „Na startu to je celkem tlačenice, párkrát dostanete loktem, ale to k tomu patří,“ vykládá trutnovský plavec Patrik Krause, jak v sobotu poprvé závodil na otevřené vodě. Při plaveckém maratonu O pohár města Hlučína absolvoval tříkilometrovou trať, jež pokořil za 37 minut a 52, a skončil na druhém místě.


PATRIKU, TŘI KILOMETRY UPLAVEŠ PŘI TRÉNINKU V BAZÉNU BĚŽNĚ. JAKÝ BYL ROZDÍL ZDOLAT TUHLE VZDÁLENOST VENKU?
Jo, na tréninku plaveme okolo 6 kilometrů. Plavání na otevřené vodě je úplně jiné než v bazénu. Plave se ve vodě, kde nevidíte před sebe. Nevíte, kam plavete, tak musíte pořád zvedat hlavu a kontrolovat, jestli plavete správným směrem. Navíc jsou nepříjemné vlny, které znepříjemňují nadechování. A samozřejmě teplota je o dost nižší než v bazénu.

tn_krauseP

Patrik Krause (vlevo).

 

BYLA TO TVOJE DÁLKAŘSKÁ PREMIÉRA. JAK SES POPASOVAL S TĚMI ÚSKALÍMI, COS TEĎ VYJMENOVAL? VĚDĚL JSI, DO ČEHO JDEŠ?
Nevěděl jsem, do čeho jdu, tak jsem z toho měl respekt. Nejvíc jsem se bál asi tý studený vody, co to se mnou udělá, ale to mi nakonec vadilo ze všeho nejmíň. Největší problém mi dělalo držet správný směr, protože bójku, ke které jsme plavali, jsem moc neviděl. Naštěstí jsem plaval ve skupince s jinými plavci, a tak jsem plaval za nimi. Vlny byly nepříjemný jen, když se plavalo od startu, zpátky mi nevadily. Při posledním kole jsem taky cítil, že mi nastupuje křeč do lýtka, ale ta se naštěstí projevila až po doplavání do cíle.

 

JAKÁ BYLA JINAK VODA?
Voda měla něco málo přes 20 stupňů. V bazénu plaveme ve vodě, která má 27 stupňů, takže jsem překvapený, že mi zima byla až potom, co jsem vylezl na břeh.

 

ŽÁDNÁ RYBA TĚ NEKOUSLA?
Ne, ale je pravda, že před závodem jsem o tom přemýšlel, co by ve vodě mohlo plavat. Ale během závodu vůbec. Tam jsem byl soustředěný na to, abych plaval správným směrem, na nic jinýho nebyl čas.

 

JAK JSI BYL SPOKOJENÝ SE SVÝM VÝKONEM? PŘEKVAPILO TĚ DRUHÉ MÍSTO?
Byl jsem strašně překvapený. Před závodem jsem dva týdny netrénoval, tak jsem si nedělal žádný ambice a šel do toho s tím, že si to prostě vyzkouším. Jenže když jsem se držel po startu ve vedoucí skupině, už jsem to nechtěl pustit a doplaval jsem druhý. To, že jsem předjel kluky, kteří plavou na otevřené vodě už několik let a v mnoha závodech jsou na bedně, bylo super. Závod jsem si užil.

 

NEZAČNEŠ TEĎ UVAŽOVAT O TOM, ŽE BYS TŘEBA BAZÉNOVÉ PLAVÁNÍ VYMĚNIL ZA DÁLKOVÉ, KDYŽ SE TI TAK ZADAŘILO?
Hm, to asi ne. Ale je dost možný, že si někdy na rybník zase odskočím.

 

A ZKUSIL BYS PŘÍŠTĚ NĚCO DELŠÍHO? DESÍTKU?
Spíš pětku. Už i ta trojka mi přišla dlouhá a to jsem ji plaval za 38 minut. Desítka trvá přes 2 hodiny!

 


Rychlý kontakt

Sekretariát

Mobil: 603 383 285
Email:­ info@lokotrutnov.cz

 

Přihlášení

Adresa

TJ LOKOMOTIVA TRUTNOV, z.s.
Národní 199, 541 01 Trutnov

IČO: 47462965
DIČ: CZ47462965