Grand prix Brna. To byla rekordní štafeta a báječně rychlá Pechancová

Českou plaveckou scénu, na víkendové 42. Velké ceně Brna, rozzářily i výkony závodníků TJ Loko FM Servis. Čtyři vítězství, dvě druhá místa, tři bronzové pozice a další čtyři finálová umístění na jednom z nejprestižnějších mítinků v republice se od trutnovské party zase až tolik nečekaly.
Jako kometa zářila v brněnské pětadvacítce především třikrát pozlacená Aneta Pechancová. „Od srpna se udělalo dost práce a řekla bych, že se radikálně změnil i můj osobní přístup k tréninku. Teď jsem schopná trénovat podstatně tvrději než třeba před rokem,“ vysvětluje plavkyně svou rostoucí výkonnost. Závod na Moravě to potvrdil. Nový osobní rekord si letošní maturantka vytvořila na 100 motýlek (1. místo), nejlepší letošní časy předvedla na tratích 50 motýlek (2.), 50 kraul (1.) a 100 polohovka (1.). Nicméně ani tyto skvělé výkony jí nezaručily místo v české výpravě pro mistrovství Evropy do Eindhovenu.

tn_Brno_GrandPrix

 Štafeta rekordmanek - zleva: Martina Elhenická, Aneta Pechancová,
Adéla Morávková a Barbora Morávková.

 

Tři bronzové medaile (200 a 400 polohovka, 100 kraul) vylovila z brněnské vody Martina Elhenická a zbývající dvě umístění „na bedně“ přidaly trutnovské plavkyně ve štafetách. Tu sobotní, 4x50 m volný způsob, navíc ozdobily časem, který předtím ještě nikdy žádná česká čtveřice nepokořila. Nový národní rekord má hodnotu 1:45,50 a postaraly se o něj Aneta Pechancová, Barbora Morávková, Adéla Morávková a Martina Elhenická. Pro nedělní polohovou štafetu Adélu Morávkovou nahradila v sestavě Lokomotivy Petra Havelková. Trutnovačky v závodě nestačily pouze na suverénní Polky z Wroclawi.

 

Finálová umístění TJ Loko FM Servis Trutnov na Velké ceně Brna

 • 200 kraul: 4. Elhenická 2:04,66
 • 50 motýlek: 2. Pechancová 27,73
 • 50 kraul: 1. Pechancová 26,04, 5. B. Morávková 26,70
 • 200 polohovka: 3. Elhenická 2:17,95
 • 4x50 kraul: 1. Trutnov (Pechancová, B. Morávková, A. Morávková, Elhenická) 1:45,50 – ČESKÝ REKORD
 • 400 polohovka: 3. Elhenická 4:51,13
 • 100 motýlek: 1. Pechancová 1:02,89
 • 100 kraul: 3. Elhenická 58,43, 6. B. Morávková 59,01
 • 100 polohovka: 5. Krause 1:01,80
 • 100 polohovka: 1. Pechancová 1:03,59
 • 4x50 polohovka: 2. Trutnov (Pechancová, B. Morávková, Havelková, Elhenická) 2:01,23

 

Brněnské ozvěny
že máme český rekord, jsme se dozvěděly až dvacet minut po závodě

Martina Elhenická: „Začínala jsem dvoustovkou kraulem a ráno jsem měla co dělat, abych se dostala do finále. Postupovala jsem jako šestá. V odpoledním finále jsem čekala, že budu atakovat osobák, ale nakonec z toho byl čas 2:04,0 a čtvrté místo, takže s tím spojená nejsem. Naštěstí jsem si pak udělala radost na 200 polohovce. Časem 2:17,9 jsem překonala oddílák Bety (Alžběty Řehůřkové).

V neděli mě čekala 400 polohovka a 100 kraul. Polohovka dopadla o necelou vteřinu za osobákem, takže s ní můžu být spokojená. Po závodě jsem bohužel neměla moc času do startu kraulu a už se mi do toho ani moc nechtělo. Ale po padesáti metrech jsem cítila, že mi ještě zbývají síly, takže jsem druhou padesátku přidala a bylo to nakonec taky dobrý.

Štafety byly úžasný. Kraulovou jsem plavala jako poslední a byla jsem už hodně unavená. Ale je to krátký, tak jsem do toho dala úplně všechno. S holkami jsme měly hlavně radost z vítězství. Že máme český rekord, jsme se dozvěděly až tak dvacet minut po závodě.“ (smích)

 

Štafeta je vždycky třešnička na konec a je úžasný, co v nich jezdíme
Barbora Morávková: „Jelikož už nepatřím, spolu s Patrikem Krausem, do dorostu, tak to byl pro nás vlastně vrchol už tak krátké sezony. Takže příprava směřovala na Brno. Dobrá konkurence a nejatraktivnější české závody v zimě. Ostatní holky s Matějem mají ještě možnost zazářit na dorostu v Trutnově a ségra na svém mistrovství.

Myslím, že to nebyly časy za, které bych se musela stydět, i když osobáky mám trošku někde jinde, každopádně jsou to nejrychlejší zaplavané časy letos na krátkém bazénu v mém podání. Takže spokojenost - finále 50, 100 K a štafeta.

Štafeta? To je vždycky třešnička na konec a je úžasný co v nich jezdíme. My ji šly vyhrát - Martinka chtěla salám (cena). A o rekordu jsme se dozvěděly až při odchodu z areálu. Příjemné překvapení a úsměv. Loni jsme daly ČR na 4x50 PZ a letos i na 4x50 VZ, takže je super, že je to v Trutnově. Složení štafety se nám obměnilo, teď už jsem tam nejstarší. A pokud se zadaří, tak to určitě ještě není náš maximální možný výsledek na kraulovou štafetu.“

 

Konečné mám všechny tři oddíláky na polohových tratích
Patrik Krause: „Tyhle závody pro mě měly být vrcholem sezony, protože mistrovství republiky nemám. V Brně startovala téměř kompletní česká špička, a tak jsem se soustředil jenom na čtyři starty. Dá se říct, že moje hlavní starty. V sobotu jsem nejdřív plaval 200 VZ a konečně jsem se dostal pod dvě minuty, takže určitě spokojenost. Poté přišla moje hlavní disciplína 200 PZ, na které jsem se chtěl dostat do finále, ale čas 2:10,76 (půl vteřiny za osobákem) nestačil. Skončil jsem devátý. Čas to byl solidní, ale chtělo to jet rychleji.

V neděli se mi vůbec nevydařila 400 PZ, kterou jsem dal o 6 vteřin za osobákem. Určitě velké zklamání, které jsem si však vynahradil na 100 PZ. Tady byl jasný cíl: překonat oddílový rekord. Časem 1:01,35 se to povedlo o sedm desetin a konečně mám všechny tři oddíláky na polohových tratích. Dokonce jsem se dostal do finále z 6. místa. S tím jsem vůbec nepočítal, protože sprinter rozhodně nejsem. Ve finále jsem chtěl čas ještě trochu vylepšit, ale bohužel to nedopadlo. I tak jsem doplaval pátý. Tudíž můžu závody hodnotit spíše kladně.“

 

Zaplavala jsem si čtyři osobní rekordy, ale na mčr plánuji další vylepšení
Adéla Morávková: „V Brně jsem zaplavala čtyři osobní rekordy, nejvíce si vážím osobního rekordu na 100 K, kde jsem se poprvé dostala pod minutu (59,87), ovšem je to desetinu za oddílovým rekordem, a tak plánuji na MČR v Jihlavě ještě svůj osobák o něco vylepšit. Další osobní rekordy: 50 K (27,86), 50 M (31,2) a 200 K.

Taky nesmím zapomenout na naší štafetu 4 x 50 VZ, kde jsem nastoupila jako nejmladší, a proto mě těší o to víc, že výsledný čas je českým rekordem. Je to pro mě úplně nová zkušenost. Jsem velice ráda, že se nám to povedlo.“ 

 

Hodinový video záznam z velké ceny města Brna  

www.ceskatelevize.cz/ivysilani/31029737107-plavani

 


Rychlý kontakt

Sekretariát

Mobil: 603 383 285
Email:­ info@lokotrutnov.cz

 

Přihlášení

Adresa

TJ LOKOMOTIVA TRUTNOV, z.s.
Národní 199, 541 01 Trutnov

IČO: 47462965
DIČ: CZ47462965