Elhenická a spol. dobývali Prahu

506 závodníků ze 70 oddílů z šesti zemí. Mimořádný zájem projevila plavecká veřejnost o víkendový mítink Praha 2010.

Na startu třetího kola Českého poháru nechyběli ani zástupci TJ Loko FM Servis Trutnov. Na domácí scéně opět nezklamali. Někteří i zazářili. Nejvíce asi Martina Elhenická. „Plavala velice dobře. Potvrdila, že patří k širší české špičce, možná už i užší,“ uvedl její trenér Pavel Pokorný.

Šestnáctiletá česká reprezentantka vyhrála tři závody – 200 m znak, 200 m polohovka a 400 m polohovka. Druhá skončila na stovce znak a dvakrát se na stupních vítězů, jako třetí, objevila po závodech 400 m polohovka a 50 m znak.

 

plavani10-028_m

Aneta Pechancová (vlevo) a Martina Elhenická. Foto: Deník/Aleš Vaníček

 

„Na závody jsme přitom nijak neladili a jeli jsme je v podstatě z plného vytrvalostního tréninku. Odrazilo se to sice na kratších tratích, ale ty dlouhé dopadly nad očekávání,“ liboval si kouč Pokorný, jakou formu nabírá jeho svěřenkyně.

Výrazně se prosadit dokázala v Praze i teprve čtrnáctiletá Adéla Morávková. „Motýlky měla výborný, kraulařské disciplíny velice slušné,“ pochvaloval si pro změnu druhý trenér z Podkrkonoší Tomáš Břeň. Trutnovská starší žákyně ovládla disciplíny 100 a 200 m kraul a 100 m motýlek, na polovičních tratích skončila druhá. Bronz přidala na čtyřstovce polohovky.

V drtivé většině svých startů si na pražském mítinku zaplaval osobní rekordy Patrik Krause. Medailovými vavříny ovšem jeho výkony ověnčené nebyly. V posledním závodě, 400 m polohovka, sice atakoval umístění mezi nejlepší trojicí, v posledním záběru však souboj prohrál o sedm setin.

Vystoupení Lokomotivy mohlo být v Praze ještě úspěšnější, pokud by nemoc nenarušila start Anetě Pechancové, která si tak jen zkusmo zaplavala padesátku znak. Obsadila čtvrté místo. Z ostatních závodů ji trenéři odhlásili. „Snad ten týdenní výpadek na ní nezanechá žádné stopy,“ doufal Pavel Pokorný.

Trutnovští plavci totiž začínají ladit formu před sérií domácích šampionátů, kde se pokusí splnit limity na mistrovství Evropy do Budapešti. Doposud se tam nekvalifikoval žádný. „V silách Martiny a Anety to rozhodně je,“ věří trutnovský trenér.

Naopak je téměř jisté, že boj o účast na evropském šampionátu se nebude týkat nejlepší plavkyně minulých sezon Alžběty Řehůřkové. „Myslím si, že v této letní sezoně už nikde startovat nebude. Dělá sedm zkoušek, takže jsme trénink přerušili. Dostala také nějaký termín, do kterého má dát vědět, jak si to s plaváním představuje dál,“ sdělil její kouč Tomáš Břeň.

 

Splní limit? Až vyladí formu, prý to dopadne

Před týdnem se vrátila z Velké ceny Slovenska nespokojená. Bratislavské zklamání ale u ní velmi rychle pominulo. Trutnovská plavkyně MARTINA ELHENICKÁ si zlepšila náladu účastí na víkendové monstrózní akci v pražském Podolí.

„Chtěla jsem určitě plavat lépe než v Bratislavě a chtěla jsem být několikrát na stupních vítězů, protože tam nestartovala kompletní česká špička,“ prozradila šestnáctiletá plavkyně, s jakými úmysly plánovala návštěvu hlavního města.

Vytyčené cíle do puntíku splnila. Na piedestalu nejlepších se „otočila“ šestkrát.
Třikrát přitom vystoupala nejvýše. „Jsem spokojená se všemi třemi. Všechny byly docela dobrý,“ odpovídala aktuálně nejlepší trutnovská plavkyně na dotaz, které vítězství si nejvíce považuje.

První dohmátla v disciplínách 200 znak, 200 a 400 polohový závod. „Na té čtyřstovce to byl můj druhý nejlepší čas, jaký jsem kdy zaplavala,“ podotkla k výkonu 5:05,85. Osobní rekord 4:29,64 si vytvořila na „bronzové“ trati 400 kraul a nejlepší letošní čas plavala na 100 znak (1:05,74).

Po pomalejším rozjezdu „zajela“ nakonec slušný čas i na dvoustovce znak (2:20,76).
Z této trati se chce kvalifikovat na evropský šampionát do Budapešti. „Chybí mi ještě docela dost. Ale až vyladíme formu, zlepším rychlost a budu závod lépe rozjíždět, tak to dopadne,“ optimisticky hledí do blízké budoucnosti.

Pokusy na splnění limitu však má už pouze dva: 25. – 27. června na MČR dorostu a 9. – 11. června na MČR dospělých. „Na dorostu bych se tomu chtěla co nejvíce přiblížit a na dospělé republice už by to mělo padnout. Forma jde nahoru,“ usmívá se Elhenická.

 

Autor: Michal Bogáň

 


Rychlý kontakt

Sekretariát

Mobil: 603 383 285
Email:­ info@lokotrutnov.cz

 

Přihlášení

Adresa

TJ LOKOMOTIVA TRUTNOV, z.s.
Národní 199, 541 01 Trutnov

IČO: 47462965
DIČ: CZ47462965