Každý den, ráno a odpoledne. Tak trénují plavkyně

Trutnov - Závodnice Lokomotivy na tiskové konferenci odtajnily své cíle před letošní sezonou, i to jak se připravují. Za leden v bazénu zdolaly 260 kilometrů.

 

Ve slušivých modrých teplákových soupravách, které dostaly od nového sponzora, seděly za stolem naproti novinářům a s úsměvem odpovídaly na jejich dotazy. Moc jich nedostaly.

I tak středeční předsezónní tisková konference trutnovského plaveckého oddílu měla pro Anetu Pechancovou a Martinu Elhenickou své kouzlo. Bylo to něco nového.

 

plavani10-006_m

Aneta Pechancová (vlevo) a Martina Elhenická.
Autor: Deník/Aleš Vaníček

 

„Strašně moc jsem se těšila. Ani dospat jsem nemohla,“ smála se ta o rok starší, Aneta Pechancová. „Ne, a teď vážně. Bylo to normální,“ pronesla už naprosto klidným hlasem. „Ale nervózní jsem trošku byla,“ přiznala. „Já taky,“ špitla její mladší kolegyně. „Ale je pravdou, že jsme počítaly minuty,“ rozzářila se opět ta zkušenější z dvojice, , než opět „přeladí“ a začne vyprávět o nadcházející sezoně.

 

Neustále v zápřahu

 

Plavecký oddíl je totiž v současné době v plné fázi přípravy. „My jsme vlastně ale ani neskončili,“ upozorňuje Aneta Pechancová na fakt, že chvíle odpočinku mezi sezonami si v Trutnově užili jen pár dní o Vánocích. „Už na konci prosince nám začal dvoufázový trénink a ten teď stále jedeme až do konce února,“ popisuje. Od pondělí do pátku. Každý den. Ráno a odpoledne. „Ještě v sobotu ráno máme jeden,“ dodává Elhenická.

Obě přitom samozřejmě musejí stíhat i školu. „U mě to je v pohodě,“ tvrdí mladší studentka trutnovského gymnázia. Podstatně komplikovanější to má Pechancová, která studuje na soukromém jazykovém gymnáziu v Hradci.

„Opravdu. Nejnáročnější je u mě asi to dojíždění, ale pokud si vše zorganizujete a využijete každé minuty dne, dá se to stíhat,“ povídá.

 

Jak vypadají tréninky plavců v zimě?

 

„Tak teď vyloženě, jak se říká, rubeme kilometry. Za leden jsme natahali obrovské objemy. I když já teda ne, byla jsem nemocná. Ti, co však měli naplaváno všechno, udělali tak 250 – 260 kilometrů,“ prozradila účastnice loňského mistrovství světa. „A do toho i suchá příprava, kruhové tréninky a posilování s činkami,“ doplňuje kamarádku Martina Elhenická.

Od příštího týdne se sice tréninkové nálože zmenší, ale zato budou více intenzivnější. „A budou víc bolet,“ usměje se Pechancová.

 

Generální sponzor oddílu plavání na dobu tří let- FM Servis s.r.o. Generální sponzor oddílu plavání na dobu tří let- FM Servis s.r.o. Generální sponzor oddílu plavání na dobu tří let- FM Servis s.r.o.

 

Více fotografií naleznete ve fotogalerii

 

Na Budapešť!

 

Prvními závody přijdou na řadu na začátku březnu. V Chomutově 12. až 13. března se poplave zimní mistrovství republiky dospělých. „Je to jeden z mých důležitějších letošních závodů,“ prozrazuje Aneta Pechancová. Česká reprezentantka v srpnu plánuje i start na mistrovství Evropy na dlouhém bazénu v Budapešti. „Byla bych zklamaná, kdybych tam nejela,“ hlásí. „Klíčové bude i červencové MČR, kde bude možné doplňovat nesplněné limity.“

 

Všechny tři závody budou prioritou rovněž pro Martinu Elhenickou. Tu však ještě navíc čekají Světové olympijské hry mládeže v Singapuru.

Mimochodem Martina je jednou ze dvou českých plavců, kteří mají splnění A–limit,“ zazní na tiskové konferenci z úst jejího trenéra Pavla Pokorného.

 

Olympijská účast?

 

Během středečního odpoledne „vyletěla“ na svět ze zasedací místnosti č. 301 na Městském úřadě i zajímavá zpráva o startu závodnic Lokomotivy na olympijských hrách v Londýně. „To je daleko,“ mávne nejdřív rukou Pechancová, ale hned potom se zamyslí. „Tak daleko zase ne. Vždyť příští rok se touhle dobou už začínají plnit limity,“ povídá.

„Uděláme všechno proto, aby česká plavecká reprezentace měla na olympiádě zastoupení z Trutnova.“

 

KDE JE ALŽBĚTA? „TÉ OTÁZKY JSEM SE BÁL,“ ŘEKL TRENÉR

Trutnov – Z řad plavkyň dorazily na tiskovou konferenci zastupovat Lokomotivu Aneta Pechancová a Martina Elhenická. Volba na dvě vycházející trutnovské hvězdičky padla určitě správně...

Přesto se nabízí otázka: Proč si oddíl na židli před novináře neposadil trojnásobnou účastnici mistrovství Evropy a mnohonásobnou českou šampiónku Alžbětu Řehůřkovou? „Téhle otázky jsem se bál,“ přiznal trutnovský trenér Tomáš Břeň.

„Bětka si na podzim prošla takovou svou druhou krizí. Byla hodně nemocná a moc toho nenatrénovala. V kombinaci se studiem na vysoké škole a svým osobním životem nedávala plavání tolik, co bylo potřeba,“ snažil se vysvětlit, proč druhá polovina loňského roku nebyla z její strany taková, na co si v Trutnově za předchozí sezony zvykli.

 

Má to snad znamenat, že dvacetiletá rusovláska ztrácí svůj plavecký lesk?

 

„Pevně doufám, že ne. Normálně je teď v přípravě a věřím, že nám v lize pomůže a bude patřit mezi čtyři pět základních členů družstva,“ sdělil Břeň. „Jestli se ale někdy vrátí na tu mezinárodní úroveň...“ nedokončil váhavým hlasem svou odpověď.

„Já, Pavel i ostatní v oddíle bychom si to strašně přáli. Ale to je v podstatě otázka spíš na ní. Jakmile tomu nebude dávat těch sto, sto dvacet procent, které tomu dávala, tak je to samozřejmě problém,“ naznačil Břeň.

 

Autor: Michal Bogáň

 


Rychlý kontakt

Sekretariát

Mobil: 603 383 285
Email:­ info@lokotrutnov.cz

 

Přihlášení

Adresa

TJ LOKOMOTIVA TRUTNOV, z.s.
Národní 199, 541 01 Trutnov

IČO: 47462965
DIČ: CZ47462965