Letošní velká cena v plavání patřila polákům, Elhenická dohmátla třetí

Polští závodníci z klubu Juvenia Wroclaw ovládli hlavní závody 27. ročníku Velké ceny města Trutnova v plavání. V mužích se vrátil na kraulařský trůn Pawel Werner, který navíc časem 1:47,93 na trati 200 VZ vymazal z tabulek letitý rekord Květoslava Svobody. Ženskou dvoustovku zvládla nejrychleji Alicja Tchórzová. Domácí obhájkyně Martina Elhenická skončila třetí.
„Nemohla jsem čekat nic moc lepšího. Myslím, že ten čas byl na hranici mých možností. Trošku mě mrzí to druhé místo o dvanáct setin, že mi uteklo takhle o dohmat. Na vítězku jsem ale letos neměla, výkonnostně je někde jinde. Já nemám zatím tolik natrénováno,“ sdělila po závodě trutnovská reprezentantka. Ve finále předvedla výkon 2:04,42, při loňském vítězství plavala 2:02,91. „Jsem určitě zklamaná, ale myslím, že až se na to podívám s odstupem, plavat čtyři čtyři není taková katastrofa. Vteřina a půl za osobákem,“ dodala Elhenická.

tn_a1

Start hlavního závodu Velké ceny 200 m kraul,
dráha č. 3 Aneta Pechancová, dráha č. 4 Martina Elhenická.

Trutnovský klub měl v hlavním závodu Velké ceny ještě další dvě reprezentantky. Aneta Pechancová doplavala na pátém místě a Adéla Morávková, která si v rozplavbách vytvořila nový osobák (2:11,79), byla klasifikována sedmá. Tato pozice například v mužském finále patřila semifinalistovi z letošního mistrovství světa Petrovi Bartůňkovi. „Chtěl jsem hlavně postoupit do finále, což se mi podařilo. Dvoustovka kraul je přeci jen trať, která pro mě není tak typická. Chtěl jsem si zkusit sáhnout, kam to dá. Byl z toho osobák skoro o tři vteřiny, takže jsem spokojený,“ poznamenal dvacetiletý prsař z Chemičky Ústí.

1. Pawel Werner (Juvenia Wroclaw, 1993) - 200 kraul - 1:47,93 - 848 bodů
2. Petr Bartůněk (TJ Chemička Ústí nad Labem, 1991) - 100 prsa - 1:02,41 - 785 bodů
3. Pavel Janeček (TJ Delfín Náchod, 1994) - 200 polohovka - 2:03,26 - 773 bodů

Nejlepší výkony - ženy:

1. Alicja Tchórzová (Juvenia Wroclaw, 1992) - 200 kraul - 2:01,67 - 812 bodů
2. Markéta Straková (Plavecký klub Příbram) - 200 kraul - 2:04,30 - 761 bodů
3. Martina Elhenická (TJ Loko FM Servis Trutnov) - 200 kraul - 2:04,42 - 759 bodů

Nejlepší výkon - dorostenci:

1. Mateusz Chaba (Juvenia Wroclaw, 1996) - 100 motýlek - 57,50 - 650 bodů
Nejlepší výkon - dorostenky:
1. Karolína Špičková (Městský plavecký klub Ústí nad Labem, 1996) - 100 kraul - 1:00,23 - 651 bodů

tn_a6

Druhý den Velké ceny byl na medaile pro trutnovské závodníky chudší. Po osmi sobotních cenných kovech rozšířily sbírku jen další čtyři. Třikrát se na stupních vítězů objevila Martina Elhenická. Stříbrná pozice jí patřila v disciplínách 200 polohovka a 100 motýlek, bronz přidala na již zmíněné kraulové dvoustovce. O zbývající stříbrnou medaili se postarala žákyně Kateřina Holubová v polohovém závodu na 200 metrů. „V hloubi duše jsem čekala, že to dopadne líp, ale na druhou stranu si nemůžu stěžovat. Celkem dobrý,“ shrnula Martina Elhenická svou účast v domácím bazénu. Každý start proměnila v medaili.

Pavel Pokorný, trutnovský trenér: „Byl to první závod po přípravném období. V podstatě jsem velice mile překvapen, i když dnes jsem i trošku zklamaný z těch starších, zejména z těch nejlepších. U Martiny jsem to více méně očekával, že bude mít problém po té zdravotní pauze, u Anety jsem byl včera velice spokojený, ale dnes byl ten výkon velmi matný. Nevím, jestli tam byly nějaké zdravotní problémy, nebo něco jiného, ale promluvíme si o tom a pokusíme se na to přijít. Co se týká žáků, řekl bych, že to bylo výborné po celé dva dny. Bylo to o velkých osobních rekordech. Můžeme doufat, že trutnovské plavání bude v republice stále na té pozici, kde je. Nová generace dorůstá.“